CHAMP DES POSSIBLES + VOYAGE AUTOUR DE LA LUNE

CHAMP DES POSSIBLES + VOYAGE AUTOUR DE LA LUNE

CHAMP DES POSSIBLES / předfilm
(Cristina Picchi, Kanada / Itálie / Švédsko, 2015, 14 min., FR+EN)

VOYAGE AUTOUR DE LA LUNE
(Ila Bêka – Louise Lemoine, France, 2016, 75 min., FR + EN)

CHAMP DES POSSIBLES

Město jako živoucí a emocionálně provázaný organismus. Symfonie moderního města, kterým prostupují vzpomínky jeho obyvatel. Útržky příběhů se vynořují, aby se opět rozptýlily v záplavě ruchů a vznik a zánik existují těsně vedle sebe 

VOYAGE AUTOUR DE LA LUNE 

Snímek je urbanistickým deníkem, osobním putováním, který líčí linie emocionální a psychologické mapy města Bordeaux podél obnovených břehů řeky Garonny, kdysi pro své zakřivení nazvané jako „Měsíční přístav“. Během týdenní cesty od jedné strany řeky k druhé nám Ila Bêka a Louise Lemoine vyprávějí o identitě veřejného prostoru, který se hluboce změnil v kolektivní mysl města. Svým intimním jazykem nás film pohání podél obrovské bouřlivé řeky, jež nás ve svých tocích a proudech žene do osobních turbulencí všech lidí, kteří se tu během cesty potkali. Vzácný příklad filmu, v němž je město zobrazeno prostřednictvím sbírky osobních příběhů. Filmařská dvojice Ila Bêka a Louise Lemoine spolu pracuje od roku 2005, kdy založila tvůrčí platformu Bêka & Partners. Ve vztahu k současné architektuře se ve své filmové tvorbě zaměřují zejména na hledání nových narativních forem. Od roku 2016 jsou jejich snímky v zastoupení newyorského Muzea moderního umění.

Tento film uvádíme v rámci sekce Komu patří město? v rámci festivalu Film a architektura 2018

Sekce: Komu patří město?

Veřejný prostor je stále aktuálnější společenské téma. Lidé se zajímají o to, kde žijí. Mají chuť zvelebovat nejen své vlastnictví, ale i dětská hřiště, parky, ulice a náměstí. Veřejný prostor představuje ale také místo střetávání různých zájmů. Patří město státu, politikům, developerům či občanům, kteří prostor denně obývají a využívají?