Ozvěny Anifilmu 2024: Oceněné filmy

EN, CZ

Ozvěny Anifilmu 2024: Oceněné filmy
(2023,2024, 90 min)

Pásmo všech oceněných krátkých snímků

V různých jazycích s anglickými a českými titulky

Oceněné filmy na letošním Anifilmu představují výběr toho nejlepšího z české i světové animované tvorby!

Hilgeum: Illusion / Jin Woo / Jižní Korea / 2023 / 5 mn

Sugestivní a silně grafický videoklip k písni Illusion natočila mladá autorka pendlující mezi Jižní Koreou a Polskem. Jin Woo pracuje s omezenou škálou barev a převážně tmavými tóny a vytváří obskurní svět, přičemž není jasné, zda se podivnosti dějí uvnitř, nebo vně hlavy jejich pozorovatele.

Oči hledící ze zrcadla (Right in the Eyes of the Mirror/Les yeux fixes du miroir) / Mélusine Peduzzi / Francie / 2023 / 8 mn

Pod kostrou šustí maso, otáčí se, vrací se do hlavy a poté v tichosti tleje. Toto je příběh toho masa. Surrealistickými principy vedené vyprávění nás rovnou vrhá do potemnělého světa nevědomí. Jakkoli roztodivné jsou výjevy, které sledujeme, před zraky plynou díky bravurní kreslené animaci hladce a jistě.

Kouzelné putování (Wander to Wonder) / Nina Gantz / Nizozemsko, Belgie, Francie / 2023 / 13 mn

Mary, Billybud a Fumbleton jsou tři maličcí lidští herci, kteří vystupují v osmdesátkovém seriálu pro děti s názvem Kouzelné putování. Tvůrce seriálu ale zemře a oni zůstanou ve studiu sami. Mají čím dál tím větší hlad, kostýmy se jim pomalu rozpadají, ale oni přesto dále natáčejí stále podivnější epizody pro své fanoušky.

Východní déšť (The Eastern Rain) / Milly Yencken / Estonsko / 2023 / 9mn

V tomto poetickém snímku se snoubí lyrický efekt tradičních animačních technik, jako jsou kresba na papír a malba na sklo, s tajuplnou a zneklidňující atmosférou zobrazovaných míst a výjevů. Pečlivě zvolená barevná paleta ještě umocňuje jedinečný vizuální zážitek z podivně povědomého, a přitom nejasně geograficky konkretizovaného prostředí.

Vonfelt: Je Pars / Michelle Brand / Německo, Francie / 2023 / 3mn

Noc přichází a cesta začíná. Spěcháme, běžíme, pádíme. Odpoutaní od času a uchvácení surreální kaskádou nočních světel opouštíme denní život. Autorce se podařilo umě zachytit magickou atmosféru nočního města.

Ptačí děti (Children of the Bird) / Júlia Tudisco / Maďarsko / 2024 / 11mn

Fiktivní mytologický film, malebně barevný a plný vizuálních nápadů, o zrození a zániku naší planety. Příběh je vyprávěný z pohledu dvou naivních božstev – divoké dívky, která má moc tvořit, a stydlivého chlapce, který má moc ničit. Nejde tu však o souboj mezi „dobrem“ a „zlem,“ nýbrž o to, jak najít rovnováhu mezi dvěma póly.

Crypto(zoïque) / Côme Lorans / Francie / 2023 / 9mn

Crypto(zoïque) zachycuje průlet nebeského tělesa a představuje imerzivní cestu k podstatě hmoty od makroskopického k mikroskopickému měřítku. Tato sonda je formálně stylizovaná jako zneklidňující sci-fi film, což podtrhuje i zvolený soundtrack. S přiblížením se povrchu vesmírného tělesa se pak film prolne do polohy fantaskního přírodovědného dokumentu.

Zima (Winter) / Tomek Popakul, Kasumi Ozeki / Polsko / 2023 / 26mn

Roste to pomalu jako rampouch, který jednoho nutně spadne a rozbije se. Anka miluje kočky. A Ježíše. V zimním tichu zamrzá laguna a vše nevyřčené se dere na hladinu jako praskliny v ledu. Tato filmová mozaika znázorňuje malou rybářskou vesnici, kde jsou lidé a zvířata závislí jeden na druhém v křehké rovnováze hřejivé laskavé péče a chladné emocionální krutosti. Děsivý příběh o osamělosti.