Francouzské dokumenty na festivalu Jeden svět

Francouzské dokumenty na festivalu Jeden svět

Tématem 25. ročníku festivalu Jeden svět je Cena bezpečí. Potřeba bezpečí je jednou z nejdůležitějších potřeb, kterou jako jednotlivci i společnost máme. Naprogramované filmy a debaty chtějí upozornit na to, že bezpečí není samozřejmost a nabízí zamyšlení nad tím, jaká je jeho cena a co jsme pro něj ochotni obětovat. Někdy se nám cena, kterou za klid platíme, může zdát vysoká, ale mnohdy je to to nejmenší, co můžeme udělat. Nebo je to naopak moc? A co je vlastně bezpečí?


Festival letos uvede devět francouzských dokumentárních snímků.

Mezi nejočekávanější dokumenty patří snímek Vlajka uváděný v mezinárodní soutěži. Režisér tohoto snímku Joseph Paris, který se podrobně zabývá příklonem francouzské společnosti k nacionalismu a úpadkem občanských svobod, uvede svůj snímek osobně 24. března ve 20:00 v kině Atlas a 26. března v 18:00 v kině Ponrepo. V mezinárodní soutěži se představí rovněž francouzsko-dánská koprodukce Apolonia, Apolonia režisérky Ley Grob, která ve svém snímku zachytila třináct let bouřlivého života nadějné francouzské malířky Apolonie Sokol. Snímek je svědectvím o osobním a tvůrčím hledání a ukazuje svět očima dvou mladých umělkyň. Apolonia Sokol a Lea Grob se zúčastní projekce a debaty 29. března ve 20h30 v kině Oko.

V sekci Udržitelnost nabízí festival velmi emotivní environmentální dokument Chuť velryby zabývající se otázkami průmyslových velkochovů a jatek na jedné straně a tradičním lovem velryb na straně druhé.  Francouzský novinář a režisér Vincent Kelner uvede svůj snímek 29. března ve 20:00 v kině Atlas.

Dokument Život jako každý jiný režisérky Faustine Cros přibližuje život její rodiny prostřednictvím rodinných archivních filmů, které natáčel její otec. Nicméně se ukazuje, že péče o rodinu postupně připravila její matku o profesní život a že se v roli matky trápila. Faustine Cros se setká s diváky 29. března v 17:30 v kině Atlas. 

Sekce Vykořenění nabídne film Jestli jsi chlap. Režisér Simon Panay v něm zachycuje osudy třináctiletého chlapce pracujícího ve zlatých dolech v Burkině Faso. Svůj snímek režisér představí divákům 27. března ve 20:30 v kině Oko.

Sekce Sítě uvede dokument Mizogynie v digitálním věku. Kanadská režisérka Léa Clermont-Dion v něm představí francouzskou feministickou aktivistku, režisérku a scenáristku Marion Séclin známou jako influencerka Mady. Marion Séclin se zúčastní promítání filmu a debaty na téma kyberšikany 29. března v 18:00 v kině Lucerna.


Předprodej a prodej vstupenek on-line na www.jedensvet.cz / www.oneworld.cz 

Vstupné: 130 Kč

22/03 – 30/03/2023 Praha 
22/03 – 02/04/2023 Regiony