1968 - Krátké filmy

1968 - Krátké filmy

Cyklus 68
Rok 1968 ve Francii, Německu a Československu. Společný příběh?

Nezvaný host (Vlastimil Venclík, Československo, 1969, 22 min.)
Komedie

Satira Studia FAMU. Mladý manželský pár je vyrušen z milostného laškování netrpělivým bušením na dveře. Manžel otevře, do ložnice vpadne hromotluk v placaté čepici a vatovaném kabátě s velkým kufrem v ruce. Ihned se v bytě chová jako doma... Film vznikl v roce 1969 jako ročníkové cvičení Vlastimila Venclíka na katedře režie FAMU. Scénář napsal autor o dva roky dříve. Film byl pochopen jako otevřený útok proti tehdejšímu režimu a zabaven StB. Vlastimil Venclík byl vyloučen z FAMU. Absolvoval až v roce 1990.

Za účasti Vlastimila Venclíka


Neuhasitelný oheň (Harun Farocki, Západní Německo, 1969, 28 min.)
Dokument

Uprostřed války ve Vietnamu se mladý Farocki, 25 let, odváží k aktu radikální militantnosti. Síla tohoto známého umělcova filmu spočívá v tom, že si sám Farocki popálí předloktí svou cigaretou: "Cigareta hoří při 400 °, napalm hoří při 3000 °".


Les Ciné-tracts (Francie, 1968)
Krátkometrážní aktivistické filmy 

Cinétracty nebo "Cine-Tracty" jsou nepodepsané mini-filmy vyrobené v květnu a červnu 1968 v důsledku událostí v květnu a nepravidelně v následujících letech. Tyto militantní krátké filmy, natočené většinou na filmový formát 8 mm, byly vysílány mimo komerční okruh. Ciné-tracty jsou koláže plakátů a fotografií, vztyčených pěsti a tváří, pracovníků a studentů, CRS a policejního násilí.

 

V rámci spolupráce Francouzského institutu v Praze, Goethe-Institut v České republice, Francouzského velvyslanectví a velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, se koná několik akcí u příležitosti výročí roku 1968. Tento program je financován z Francouzsko-německého kulturního fondu.