Pro Akheema

CZ

Pro Akheema
(USA, 2017, 90 min)

Režie: Landon Van Soest, Jeremy Levine

Kategorie: Americana

Festival Jeden svět

Daje je 17 let a právě ji vyhodili ze střední školy. Žije na drsném předměstí St. Louis ve státě Missouri, kde afroamerické teenagery o něco víc než maturita trápí to, zda se dožijí osmnáctin.

„Čím tě postřelili – dvaadvacítkou, nebo osmatřicítkou?“ zajímá se dívka o příběh své spolužačky. Přes práh zvláštní školy se soudním dohledem nelze vstoupit bez důkladné osobní kontroly. Pro mnohé dospívající je instituce poslední šancí, jak získat maturitu a s ní vidinu lepšího života. Observační dokument, oceněný na mnoha amerických festivalech, sleduje Daje po dva roky, které ji od závěrečné zkoušky dělí. Její dospělost je testována klasickými starostmi, jako jsou neshody s matkou nebo první láska, ale i mnohem fatálnějšími nástrahami komplikovaného sociálního prostředí, ze kterého pochází. Navíc se v nedalekém předměstí ve Fergusonu zvedá vlna protestů poté, co policista zastřelil 18letého Michaela Browna.

Daje Sheldon, hlavní hrdinka filmu Pro Akheema, na konci filmu za nelehké situace úspěšně ukončuje střední školu. Poté, co zvládne přechod na speciální školu pro problémové studenty, potkává velkou lásku, vyrovnává se se střety afroamerické komunity s policií a přichází otevřený konec – narození syna a přijetí na univerzitu. Pokud vás její osud zasáhl, můžete přispět do sbírky určené na její studium. Podpořte Daje, aby si mohla splnit svůj sen a stát se specialistkou na ultrazvuk.