Hrdinové z bazaru

CZ, EN

Hrdinové z bazaru
(Švýcarsko)

Režie: Christian Knorr

Kategorie: Ať žije život!

Festival Jeden svět

Přerostlý fíkus, oprýskaná komoda z masivu či stará gramofonová deska – těmto zdánlivě nepotřebným věcem nacházejí „hrdinové second handů“ nové využití. A sami zároveň nacházejí smysl svého životního směřování.

„Chtěl jsem vzít štěstí do vlastních rukou a hledal nové možnosti,“ vzpomíná Renato na dobu, kdy si před jedenácti lety otevřel svůj bazar v budově staré továrny, kterou teď musel opustit. Podobně i Stefan se nedávno rozhodl udělat krok do neznáma, opustil své zaměstnání, otevřel si vetešnictví a dává věcem nový život. Johannes věří, že staré věci mají svou nenahraditelnou hodnotu, a vedle obchodu s použitými věcmi zasvětil svůj život péči o starobylý hřbitov. Dokument pootevírá dveře několika vetešnictví švýcarského Bernu a zachycuje motivace jejich majitelů bojovat proti konzumerismu.

Moderní doba je rychlá a způsobuje mimo jiné to, že se obklopujeme stále novými věcmi a ty staré odkládáme, nepoužíváme, vyhazujeme. Film Hrdinové z bazaru je oslavou pomalého životního stylu, ve kterém má každý kus nábytku, stará knížka či květina svůj příběh a budoucnost. Podobně jako hrdinové filmu chceme i my dát věcem další šanci – a proto pořádáme SWAP, na němž si můžete vyměnit nepotřebné věci za „nové“ od někoho jiného. Se SWAPem nám pomohou iniciativy Z pokoje do pokojeOprášenoPokojovky Udržitelně Chic.