Vím, že tam jsi

CZ, EN

Vím, že tam jsi
(Belgie, Nizozemsko, 2017, 86 min)

Režie: Thom Vander Beken

Kategorie: Mezinárodní soutěž

Festival Jeden svět

Quentin se už roky nachází mezi životem a smrtí bez vyhlídek na zlepšení. Protože lidé ve stavu minimálního vědomí vnímají pozitivní emoce okolí, jeho rodina nepřestává s každodenní péčí.

Otevřenýma očima sleduje své blízké, někdy se objeví i náznak úsměvu, nikdy ale neodpoví. Není schopen chůze, je trvale upoután na lůžko a vyžaduje nepřetržitou péči. „Kéž bychom věděli, co chceš,“ povzdechne si jeho matka, skloní oči a láskyplně přikryje svého dospělého syna. Deset let uplynulo od autonehody, po které její syn Quentin upadl na tři týdny do kómatu a potom procitl do stavu minimálního vědomí. Na specializovaném pracovišti zkoumají jeho mozkové funkce největší odborníci v oblasti neurologie, zatímco jeho blízcí mají na srdci jedinou otázku: takhle už to bude napořád?

Odchod nejbližších patří mezi nejsmutnější události, které člověka v životě potkávají. Film Vím, že tam jsi citlivě zprostředkovává osudy rodiny, jejíž člen je už několik let ve stavu minimálního vědomí. Česká organizace Cesta domů v podobných případech poskytuje poradenství a aktivní pomoc. Obrátit se na ni můžete i po smrti blízkého. Činnost Cesty domů můžete podpořit jak finančně, tak vlastní prací – staňte se dobrovolníkem!