Město duchů

CZ, EN

Město duchů
(USA, 2017, 90 min)

Režie: Matthew Heineman

Kategorie: Máte právo vědět

Festival Jeden svět

Syrový obraz zvěrstev páchaných v Sýrii pohledem Hamúda a Hasana – dvou občanských novinářů, kteří navzdory brutálním represím přinášejí okolnímu světu informace o situaci v těžce zkoušeném městě.

Teroristická organizace, tzv. Islámský stát, obsadila Rakku v roce 2014 a učinila z ní své hlavní sídlo v Sýrii. Hamúd, jeho bratr Hasan a další žurnalisté z aktivistické skupiny Rakka je v tichosti vyvražďována (Raqqa is Being Slaughtered Silently) nasazují vlastní životy, aby odkrývali zločiny teroristů a vyvraceli jejich propagandu. Když však tzv. Islámský stát částečně rozkryje jejich síť, musí Hamúd s Hasanem své rodné město opustit. Zůstávají ale ve spojení se svými zdroji v Rakce a dále informují svět o životě ve městě. Za svou činnost sklízejí mezinárodní uznání, ovšem ani v exilu nejsou v bezpečí. Film byl uveden na festivalu Sundance 2017 a vyhrál cenu hlavní poroty na festivalu v Sheffieldu.

Hrdinové filmu Města duchů, to jsou aktivističtí novináři, kteří se i ve válečných podmínkách v Sýrii snaží dělat svou žurnalistickou práci. Díky jejich informacím a fotkám z míst, odkud už žádná média nereportují, si svět každý den připomíná, že tento konflikt je i po sedmi letech stále nevyřešen. My můžeme přispět tím, že nebezpečnou a úctyhodnou práci serveru Raqqa Is Being Slaughtered Silently podpoříme finančním darem.