Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu uvádějí od svého založení v roce 1993 každoročně bohatý výběr z nejlepších děl evropské kinematografie. I letos je na programu padesátka evropských filmů. Diváci se letos mohou těšit na celkem 15 francouzských filmů či koprodukcí.
Sekce LUX Prize uvede všechny tři finalisty nominované na cenu Evropského parlamentu LUX Film Prize, včetně francouzsko-tuniského snímku Když otevřu oči režisérky Leyli Bouzid. Tento snímek, který získal cenu Europa Cinema a Cenu diváků na Venice Days je v rámci festivalu promítán 13. dubna v Praze, 18. dubna v Boskovicích a 21. dubna v Jablonci nad Nisou.
V sekci Best Of zastupuje francouzskou kinematografii šest filmů, mezi nimi i snímek Léto režisérky Catherine Corsini, který si na výročních cenách Prix Lumière 2016 odnesl cenu za nejlepší hudbu a na festivalu v Locarnu získal cenu Variety. V hlavních rolích tohoto oceňovaného snímku se představí Cécile de France a Noémi Lvovski. Diváci mohou film Léto zhlédnout 6. a 7. dubna v Praze a následně 15. dubna v Brně.

Sekce Film Flavour se inspiruje trendem Cinema Cuisine a spojuje filmové a kulinární zážitky. Francouzský film a francouzská gastronomie se představí 10. dubna v pup up restauraci kina Royal. Na programu je promítání vynikajícího animovaného filmu Červená želva doplněné podáváním lahodného tříchodového menu, jež připraví bistro Café 35.

V rámci festivalu proběhne ve Francouzském institutu v Praze Panel pro filmové profesionály na téma Filmové trhy a koprodukční fóra za účasti francouzské producentky Catherine Buresi. Panel se koná 10. dubna, vstup vyhrazen pro profesionály, přihláška na: