FEBIOFEST 2017

FEBIOFEST 2017

24. ročník mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST, který se bude konat v Praze tradičně v multiplexu Cinestar Anděl od 23. do 31. března, přináší bohatý výběr francouzských filmů.

V soutěžní sekci Nová Evropa bude uveden minimalistický, poetický a zároveň zneklidňující až mysteriozní snímek V parku režiséra Damiena Manivela, který přijede svůj film osobně uvést 24. března.
V soutěži bude uveden rovněž film Mládí vůdce režiséra Bradyho Corbeta, s Bérenice Bejo, Liamem Cunninghamem, Robertem Pattisonem a Yoland Moreau v hlavních rolích. Film, jehož děj se začíná odvíjet krátce po první světové válce, se snaží přiblížit novým generacím plíživý vzestup totalitarismu. Snímek získal v roce 2016 cenu za nejlepší režii v sekci Horizonty na filmovém festivalu v Benátkách.

V předpremiéře bude na festivalu uveden velmi očekáváný snímek Polina režisérské a scenáristické dvojice Angelin Preljokaj a Valérie Müller-Preljocaj. Oba tvůrci přijedou do Prahy a svůj snímek představí českému publiku 26. března. V předpremiéře bude uvedený rovněž nový snímek režiséra Oliviera Assayase Personal Shopper, který následně vstoupí do českých kin 27. dubna díky společnosti Artcam.

V sekci Panorama bude francouzskou kinematografii zastupovat celkem pět snímků, mezi nimi například Zákon přežití v džungli, který osobně uvede režisér snímku Antonin Peretjatko 24. března. Ve stejné sekci festival nabídne také výjimečný dokument Přijímačky. Režisérka Claire Simon v něm poprvé natočila průběh přijímacího řízení na slavnou filmovou školu Fémis. Claire Simon bude o svém dokumentu osobně diskutovat s diváky i se studenty FAMU 26. března.

Na programu festivalu je rovněž nový film François Ozona Frantz, který je volnou adaptací známého protiválečného snímku Ernsta Lubitsche Muž, kterého jsem zabil z roku 1931. V hlavní roli se představí českým divákům již velmi dobře známý Pierre Niney (Yves Saint Laurent, Pan Bezchybný). Film byl oceněn cenou za nejlepší kameru na francouzských filmových cenách César 2017 (kamera Pascal Marti).

Febiofest Junior přináší úspěšné francouzské filmy určené dětským divákům, mezi nimi například Můj život cukety režiséra Clauda Barrase, který získal Césara 2017 za nejlepší animovaný snímek, dobrodružství malého tučňáka v novém filmu Luca Jacqueta Putování tučňáků: Volání oceánu či snímek Loly Doillon Fannyina cesta inspirovaný skutečným příběhem osmi židovských dětí, které se během války vydaly na nebezpečný útěk napříč Francií ke švýcarským hranicím. Lola Doillon osobně uvede svůj snímek 26. března.

Celkem Febiofest uvede 30 francouzských filmů a koprodukcí.

www.febiofest.cz