Dokumenty Wapikoni

Dokumenty Wapikoni

Wapikoni Mobile je nezisková organizace, která projíždí komunitami původních obyvatel Kanady a nabízí indiánské mládeži workshopy, kde se naučí používat digitální techniku při natáčení krátkých filmů a nahrávaní hudební tvorby. Každoročně je tak v Kanadě a v zahraničí natočeno 80 krátkých filmů a 30 hudebních nahrávek. Vznikla tak jedinečná světová sbírka 900 filmů a 600 hudebních nahrávek a výjimečný přínos pro kulturní dědictví Indiánů. 140 ocenění a uznání získaných na prestižních festivalech v Kanadě i v zahraničí.

V OSN – Wapikoni Mobile má slovo
Dne 30. května 2013 mladá anišinabská filmařka Emilio Wawatie zastupovala Wapikoni Mobile na půdě OSN. Nezapomenutelný zážitek!

Innu-Assist (území Inu)
Za doprovodu hudby Philippa McKenzie chce být „Innu-Assit“ reflexivní básní srovnávající někdejší „Innu-Assit“ (území Innu) a dnešní „Innu-Assit“ (rezervace).

Bohatství žen
Tři ženy nám svěřují své zážitky ze života na ulici ve městě Val D'Or. Odvážný film.

Nitanish – mé dceři
Nastávající maminka něžně mluví na svou zatím nenarozenou dceru při výrobě tradiční přikrývky, která ji jednou bude hřát.

Čelem nebo z profilu
Sharon je 16 let a s humorem komentuje naše používání avatarů ve virtuálním světě.

Nový dech
Dvě mladé aktivistky se zabývají otázkou sebeurčení původních obyvatel a setkávají se s vůdčími představiteli své generace.

Obedjiwan 5-0
Fyanna Boivin je 14 let a chce se stát policistkou. Portrét dospívající dívky z národa Atikamekw, která se touží vydat nevyšlapanou cestou.

Vůbec nic o mokasínech
Nevznikne žádný film o mokasínech.

Nástroje mého otce
Na počest svého otce Stephen pokračuje ve výrobě tradičních košíků. Ve své dílně tak nachází mír a propojení s mužem, který ho tomuto řemeslu naučil.

Bitvy
Se stmíváním se Karen rozhodne odejít z večírku, kde se její přítelkyně začne chovat jako blázen. Toto bitevní pole je metaforou života.

Vzchopme se
Talentovaná básnířka národa Innu Natasha Kanapé Fontaine prostřednictvím působivého a inspirujícího textu vyzývá, abychom se vzchopili a přinesli světu světlo.