Alexandre Dumas ml : Dáma s kaméliemi – režie Arthur Nauzyciel

FR
EN, CZ

Alexandre Dumas ml : Dáma s kaméliemi – režie Arthur Nauzyciel

Cinema / Divadlo

V sezoně 2022/23 uvede Národní divadlo v Praze hru Arthura Schnitzlera Rej v režii francouzského režiséra Arthura Nauzyciela.
Francouzský institut v Praze při této příležitosti nabízí speciální večer v Kině 35 za přítomnosti Arthura Nauzyciela. Po záznamu jeho hry Dáma s kaméliemi, která vznikla v roce 2018 v TNB - Théâtre National de Bretagne, bude následovat debata s režisérem. Ve spolupráci s Národním divadlem Praha v rámci festivalu Pražské křižovatky a TNB.

Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi
Dáma s kaméliemi je milostný příběh mladého měšťáka Armanda Duvala uchváceného krásou kurtizány Marguerite Gautier. Je to příběh prostoupený vším tím, co bylo, ale i tím, co mohlo být. Arthur Nauzyciel ohledává ve své adaptaci tento nejednoznačný prostor mezi pravdou a lží a inscenuje Dámu s kaméliemi bez patosu, až s určitou tvrdostí. Zobrazuje to, co zůstává často skryté – jaká je vlastně úloha peněz v nerovných vztazích mezi muži a ženami? Zároveň obnažuje triviální rozměr dialogu, který se skrývá za květnatým a romantickým jazykem, a odhaluje zvrácený mechanismus, pekelný stroj, který pro svou zábavu sestrojila buržoazie Druhého Francouzského císařství. V této mašinérii je tělo pouhé zboží, které je ale zároveň pod tíhou kruté morálky. Jde o složitý rodinný román, v němž se setkáváme s Dumasem mladším, obráncem ztracených dívek a neúnavným bojovníkem proti morálnímu rozkladu. Arthur Nauzyciel prostřednictvím své smyslné a poetické režie dává hlas nepřítomným a zhmotňuje dávno zmizelé.


Arthur Nauzyciel je režisér a herec. V letech 2007 až 2016 byl ředitelem divadla Centre national de création v Orléans (CADO) a od roku 2017 je ředitelem Théâtre National de Bretagne (Bretaňské národní divadlo – TNB). Vystudoval obor vizuální umění a film a poté v roce 1987 nastoupil na Divadelní akademii Théâtre National de Chaillot v Paříži pod vedením Antoina Viteze. Pravidelně režíruje ve Spojených státech, věnuje se rovněž tanečním a operním představením. V TNB vytvořil jako rezidentní autor představení Dáma s kaméliemi (2018) podle Alexandra Dumase mladšího a Mes frères od Pascala Ramberta (2021). Na tuto sezónu připravuje hru La Ronde (Rej) od Arthura Schnitzlera v Národním divadle v Praze, a obnovené uvedení svého prvního režijního díla Le Malade imaginaire ou le Silence de Molière (1999), v němž se představí Laurent Poitrenaux, Catherine Vuillez a sedm herců z 10. třídy Divadelní akademie TNB. Je rovněž ředitelem Divadelní akademie TNB.


Úprava: Valérie Mréjen, Arthur Nauzyciel, Pierre-Alain Giraud
Režie: Arthur Nauzyciel. Asistent režie: Julien Derivaz. Scénografie: Riccardo Hernandez. Světelný design: Scott Zielinski. Režie, kamera a střih filmu: Pierre-Alain Giraud. Zvukový design: Xavier Jacquot. Kostýmy: José Lévy. Choreografie: Damien Jalet. Sochař: Alain Burkarth. Fotograf: Philippe Chancel. Asistentka scénografie: Claire Deliso. Asistent režie: Aliocha Allard. Asistentka kostýmů: Marion Regnier. Inspice: Tugdual Trémel. Zvuk: Florent Dalmas, Vassili Bertrand. Světla: Christophe Delarue. Jevištní mistři: Antoine Giraud Roger, Félix Lohmann. Video: Stéphane Pougnand

Délka záznamu: 170 minut bez přestávky

Inscenace bude promítána ve francouzštině s anglickými a českými titulky.
Po projekci proběhne debata s Arthurem Nauzycielem. Pouze v angličtině.

Produkce: Théâtre National de Bretagne.
Koprodukce: Les Gémeaux – Scène nationale de Sceaux; Théâtre National de Strasbourg; Les Théâtres de la Ville de Luxembourg; Comédie de Reims; Le Parvis scène nationale Tarbes Pyrénées. S podporou La Maison Louis Jouvet / ENSAD (École Nationale Supérieure d’Art Dramatique de Montpellier Languedoc Roussillon).
Poděkování: socha na jevišti je inspirována dílem Rocking Machine Hermana Makkinka, s laskavým svolením Julie Blackburn.
Projekce ve spolupráci s Národním divadlem v rámci festivalu Prague Crossroads, a TNB – Théâtre National de Bretagne.