FEM 2:2 | Středy rovnosti: Kábulské vlaštovky

FR
CZ

FEM 2:2 | Středy rovnosti: Kábulské vlaštovky
(2019, 80 min)

Režie: Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec

Hrají: Hiam Abbass, Simon Abkarian, Zita Hanrot, Swann Arlaud, Karim Tougui

Animovaný

V rámci francouzsko-německého cyklu FEM 2:2, Das Jahr de l'égalité, nabízí Kino 35 a Goethe-Institut "Středy rovnosti". Vždy dvě středy v měsíci se konají projekce doprovázené přednáškou, které představují německé, francouzské a evropské pohledy na téma rovnosti pohlaví.


19:00 hodin: epizoda věnovaná Naziq al-Abid z cyklu „Les culottées“ (Nebojsy)

Prostřednictvím tohoto krátkometrážního snímku se seznámíme se syrskou nacionalistickou a feministickou aktivistkou, která začátkem 20. století bojovala za nezávislost Sýrie a za práva žen.

19:15 hodin: „Kábulské vlaštovky“ – animovaný film Zabou Breitmanové a Eléay Gobbé-Mévellecové, který byl ve francouzských kinech uváděn v roce 2019.

Léto 1998. Kábul pod tálibánskou nadvládou. Dvě sousední čtvrti a dva páry. Jeden je konzervativní - Atiq a Mussarat jsou manželé už 20 let a mají v sobě hluboce zakořeněné tradice afghánského života. Atiq pracuje jako hlavní dozorce v ženské věznici. Mussarat je těžce nemocná a snaží se zůstat silná až do samého konce. Druhý je moderní – mladí a zamilovaní, Zunaira s Mohsenem se staví proti všem těmto tradicím. Za Tálibánu přišli o práci právníka a profesorky na univerzitě a jen stěží se uživí. Jsou nuceni prodat všechen svůj skromný majetek, aby měli na jídlo. Přesto jsou odhodláni nadále vyznávat novodobé hodnoty. Jeden den dojde k ukamenování. Poté k ponižujícímu zacházení. A následně k boji... a jejich životy se navždy změní. Když se cesty těchto diametrálně odlišných párů navzájem protnou, za lásku bude třeba přinést oběti.

Snímek byl nominovaný na Cenu César 2020 v kategorii nejlepší celovečerní animovaný film a byl součástí oficiálního výběru sekce „Un Certain Regard“ na Festivalu v Cannes v roce 2019. Současně byl tento animovaný film oceněný na Filmovém Festivalu ve francouzském Pauillac, na Festivalu frankofonních filmů v Angoulême v roce 2019 a na Mezinárodním Festivalu historické filmové fikce v roce 2019.