Francouzské dokumenty na festivalu Jeden svět

Francouzské dokumenty na festivalu Jeden svět

21/03 – 03/04/2022
23/03 – 31/03/2022 PRAHA

Cesty svobody – to je podtitul 24. ročníku festivalu Jeden svět. Naprogramované filmy chtějí upozornit na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv a připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká. Program letošního ročníku přináší příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv.

Festival letos uvede čtyři francouzské dokumentární snímky a sedm francouzských koprodukčních dokumentů.

Mezi nejočekávanější dokumenty patří snímek Kaviárová diplomacie uváděný v sekci Máte právo vědět. Režisér tohoto snímku Benoît Bringer, který podrobně rozkrývá tzv. kaviárovou diplomacii a systematickou korupci v zahraniční politice Ázerbájdžánu, uvede svůj snímek osobně 25. března ve 20:00 v kině Atlas.

V sekci Pečovat a chránit nabízí festival velmi emotivní dokument Nový život režisérky Aude Pépin. Snímek zachycuje životní dráhu porodní asistentky Chantal Birman, která zasvětila svůj život boji za ženská práva.Dokument Aya režiséra Simona Coulibaly Gillarda představuje zdánlivě nesouvisející témata dospívání, změny klimatu a vykořenění. Film byl uveden na festivalu v Cannes v roce 2021.

Sekce Jeden svět interaktivně uvádí krátký interaktivní snímek Goliath: Hra s realitou. Oceňovaný interaktivní VR dokument ukazuje život na tenké hranici mezi realitou a iluzí a poodkrývá problém hlavního protagonisty, který propadl online hrám a u něhož se rozvinula schizofrenie.


Předprodej a prodej vstupenek on-line na www.jedensvet.cz / www.oneworld.cz
Vstupné 130 Kč