FEM 2:2 | Středy rovnosti: Holčičí parta

FR
CZ

FEM 2:2 | Středy rovnosti: Holčičí parta
(Francie, 2014, 113 min)

Režie: Céline Sciamma

Hrají: Karidja Touré, Assa Sylla, Linsday Karamoh

Drama

V rámci francouzsko-německého cyklu FEM 2:2, Das jahr de l'égalité, budou Kino 35 a Goethe-Institut nabízet "Středy rovnosti". Vždy dvě středy v měsíci se tak uskuteční projekce doprovázené přednáškou, které představí německé, francouzské a evropské pohledy na téma rovnosti pohlaví.


Dne 16. března nabídne Kino 35 film Holčicí parta (Bande de filles) režisérky Céline Sciamma s mladými herečkami Karidja Touré, Assa Sylla a Linsday Karamoh v hlavních rolích. Snímek líčí příběh dospívající Marieme, která žije se svojí matkou, sestrami a starším bratrem na francouzském předměstí. Vše kolem, betonovým ghettem ovládaným gangy a dealery drog počínaje a barvou její kůže konče, ji nedává moc vyhlídek do budoucna. Poté, co musí ve škole opakovat ročník, potkává trojici dívek, které ji okamžitě zaujmou svou živelností, energií a obrovskou chutí se bavit. Lady, Adiatou a Fily ukáží Marieme, že není nejmenší důvod podřizovat se svému okolí a muži ovládanému světu jejich předměstského ghetta. Film o dospívání na pařížském předměstí a touze žít důstojně svůj život.

Film režisérky, která je známá svou angažovaností v oblasti rovnosti žen a mužů, uvede Jana Čížkovská (v češtině s konsekutivním překladem do francouzštiny).

Jana Čížkovská pracovala jako dramaturgyně programu pro distributora krátkých filmů iShorts a pro četné filmové festivaly, včetně Queer Film Festivalu Mezipatra, Finále Film Festivalu v Plzni a Mezinárodního filmového festivalu Febiofest.

Je expertkou na filmové festivaly Českého fondu kinematografie a současně pracuje v oblasti akvizice obsahu pro Českou televizi. Paralelně přednáší na FAMU o historii televizního vysílání v Československu a na Katedře filmových studií Masarykovy univerzity v Brně o queer filmových festivalech v evropském kontextu.

V neposlední řadě pak pracuje jako filmová kritička a publicistka, mimo jiné pro Český rozhlas - Vltava, A2, Cinepur a Iluminace. A právě v rámci této činnosti se musela opakovaně ponořit do studia tvorby a děl režisérky Céline Sciamma, zejména pak jejího filmu „Holčičí parta / Bande de filles“.