Zazie v metru / Zazie in the Underground

FR
EN, SPA

Zazie v metru / Zazie in the Underground
(Francie, 1960, 89 min)

Režie: Louis Malle

Hrají: Catherine Demongeot, Philippe Noiret, Hubert Deschamps, Carla Marlier

Komedie / Comedy
Ve francouzštině
Titulky: anglické, arabské, francouzské, ruské, španělské, turecké

Holčička Zazie přijíždí poprvé do Paříže a má jedno přání, tak veliké, jak dokážou být jedině dětská přání, vidět pařížské metro. Jejím průvodcem a ochráncem při jejím pařížském pobytu je strýc Gabriel, který ji seznámí se svými přáteli, k nimž se malá Zazie chová s otevřeností a půvabem sobě vlastním. Takže, hurá do metra! Ale metro je zavřené, protože zaměstnanci stávkují a Zazie musí tedy vzít za vděk taxíkem Charlese, Gabrielova kamaráda. Ráno čeká strýce Gabriela nemilé překvapení: Zazie si vyšla poznat Paříž. A spolu s ní, jejím pohledem, poznávají Paříž a její obyvatele i diváci. Toto velké dobrodružství holčičky Zazie trvá třicet šest hodin a probíhá v překotném tempu a úžasné legraci.
Filmová adaptace slavného románu Raymonda Queneaua je ve filmu tím, čím je tento román v literatuře: je vynalézavá, směšná, plná gagů, s lehkostí i plnou vážností si pohrává s různými formami, zvuky, hudbou a barvami, stejně jako si literární text hraje se slovy, syntaxí a pravopisem. 

ENG
With her mother away for the weekend, a brash and precocious ten-year-old country-girl sets out to explore Paris during a Métro strike, under her uncle's not-so-watchful eye. Can a little girl cause so much chaos in the heart of the city?