Paměť anděla

CZ

Paměť anděla
(Česká republika, 2001, 57 min)

Režie: Marie Šandová

Pamět anděla je dokumentárním filmem o fascinující proměně rušné křižovatky na pražském Smíchově, zvané odedávna Anděl. Moderní projekt přestavby kdysi průmyslové části pochází z dílny Jeana Nouvela, významného francouzského architekta.
ʺModerní postoj znamená co nejlépe využít paměti, hledat kontinuitu starých myšlenek do současnosti,ʺ říká autor, jehož tvorba je označována za architekturu jedenadvacátého století. Jejím charakteristickým prvkem je sklo a hra světla.
Nejde však jenom o účast architekta Jeana Nouvela a nizozemské společnosti, která byla investorem stavby, ale o společnou snahu všech zúčastněných změnit pražskou čtvrť v pulzující bod moderní Evropy. Vzrušující dobrodružství spolupráce na tvorbě města, o němž vyprávějí mnozí jeho další účastníci, dokumentární časosběrné snímání vzniku projektu od bourání bývalého areálu ČKD Tatra Smíchov až po magickou večerní premiéru nového komplexu Zlatý Anděl v listopadu roku 2000, to vše umožňuje divákovi stát se svědkem jedinečné a neopakovatelné realizace světové architektury.


V rámci Dne architektury a festivalu Film a architektura, které pořádá spolek Kruh.

Francouzský institut otevře své prostory 5. října od 11h do 14h.