Démanty noci

CZ
EN

Démanty noci
(Česká republika, 1964, 64 min)

Režie: Jan Němec

Hrají: Ladislav Janský, Antonín Kumbera, Ilse Bischofová

Restaurovaná verze.
Do 12 let nevhodné.

Obraz útěku dvou českých mladíků z transportu smrti je dynamizovaný a významově prohlubovaný vkomponováním asociativních retrospektiv zážitků a představ jednoho z nich. V opakovaných projekcích jeho snů, obav a tužeb vše lidské pomalu ustupuje živočišnému, úměrně s rostoucím tlakem ohrožení. Naturalisticky živě zhmotněná situace utečenců - jejich hlad, únava, úzkost, nutkání sebezáchovného pudu - to vše naznačuje pokus o záchranu za jakoukoliv cenu. Dvojice se stává štvanou zvěří, jíž loví senilní starci sudetské vesnice, zobrazující vládu bezmocných. Film ztvárňuje proud vědomí, transponují vnitřní vidění do strohé a originálně sevřené podoby, odkrývající hloubku úzkosti, šílené opuštěnosti, poníženého člověčenství, nemožnosti s někým se dorozumět a trápení se člověka jako odcizeného elementu v nepřátelském světě. Leitmotivem je touha po bezpečí, prezentovaná jako touha po domově. Němcův celovečerní debut patří k absolutní špičce české kinematografie. Zároveň navazuje na jeho krátký absolventský film Sousto, a to především zásluhou kamery, obdivuhodně se pohybující a kreslící smutek a bezútěšnost lesa...

Restaurovanou verzi snímku Jana Němce promítáme v rámci události Terezínská tryzna – 74. výročí osvobození Terezína, která se koná vždy třetí květnovovou neděli, letos 19. května. 

Snímek uvede historik, politog, dokumentarista Lukáš Přibyl, který v roce 2009 získal Českého lva za nejlepší dokument roku s filmovou tetralogií Zapomenuté transporty. Po projekci bude následovat debata s Lukášem Přibylem, který v současné době působí jako ředitel Českého centra v Tel Avivu.