ANIFILM

ANIFILM

Osmý ročník mezinárodního filmového festivalu animovaných filmů ANIFILM se koná v Třeboni od 2. do 7. května a představí v hlavní soutěži celkem pět francouzských snímků.
Mezi nejoceňovanějšími je snímek Červená želva Michaela Dudoka De Wita, který si odnesl z festivalu v Cannes 2016 Cenu poroty sekce un Certain regard a získal nominace na Oscara i Césara. Dalším oceňovaným titulem je první celovečerní animovaný film Clauda Barrase Můj život Cukety, který získal Césara 2017 za nejlepší animovaný film a který vypráví velmi vtipným a civilním způsobem o síle přátelství, lásky a solidarity mezi malými hrdiny, kteří se řízením osudu dostali do dětského domova.
V soutěži celovečerních animovaných snímků se mohou diváci těšit i na nejnovější snímek Jeana-Françoise Laguionie Louise na pobřeží, který vyniká jemností obrazového zpracování, či na metaforické ztvárnění různých stránek lidské duše inspirované drsnou pohádkou bratří Grimmů Dívka bez rukou Sébastiena Laudenbacha, který získal zvláštní cenu poroty na festivalu v Annecy.
Soutěžní sekce krátkometrážních snímků nabídne deset francouzských filmů, mezi nimi například Most Mirabeau, který je animovaným zpracováním vybraných kultovních básní Guillauma Appollinaira, Domácí zvířata Jeana Lecointra připomínající Ionescovy komedie či francouzsko-český Jezdec času Ondřeje Švadleny.

Celkem má letos festival na programu 38 francouzských animovaných filmů. Festival navštíví 11 francouzských profesionálů z oblasti animace a mezinárodní porotě celovečerních filmů bude předsedat belgický režisér a scenárista Stéphane Aubier (Panika v městečku, O myšce a medvědovi, Panika v městečku – vánoční poleno).

www.anifilm.cz