FID Marseille: How I became a communist + Point virgule

EN
FR

FID Marseille: How I became a communist + Point virgule
(IE, Německo, 2023, 65 min)

Režie: Declan Clarke

Dokument

V angličtině s francouzskými titulky

Filmy z Marseille international film festival v Kině 35!

FID Marseille je mezinárodní filmový festival, který se koná každoročně na začátku července v Marseille. Nabízí program zhruba stovky hraných i dokumentárních, krátkých i celovečerních filmů. Program je věnován pro široké publikum v Marseille, ve Francii i v zahraničí. Každoročně přitahuje profesionály z celého světa. Program je rozdělen do několika soutěžních pásem, z nichž každé představuje světovou nebo mezinárodní premiéru.


Žena trpělivě čistí komín a udržuje svůj domácí prostor: každodenní práce, která se donekonečna opakuje, ale není odcizená. Kolem ní se rozprostírá irská krajina: překrytý text odhaluje její stále ještě současnou historii, spojenou s anglickou nadvládou, kterou ani smrt Thatcherové nedokáže vymazat. Voice-over evokuje pohádku bratří Grimmů Brémští muzikanti a od této vzpomínky na dětství se odvíjí analýza jejího libertariánského podtextu a historie jejích avatarů ve světle převratů v Evropě 19. století. Tolik nitek a způsobů oslovení splétá, explicitně či skrytěji, cesta probuzení a politického přesvědčení.

+ Point virgule, Claire Doyon (10mn)                                                                          Claire Doyon čte v voice-overu text Silvie Federiciové. Rozvíjí spor o roli psychologie při udržování patriarchálního systému a kapitalismu a analyzuje metody, jimiž psychologové obhajují přizpůsobování se společenským strukturám, místo aby je převraceli. Především jsou zde plány na práci u montážních linek nebo na podřadné úkoly, jako by to mělo ilustrovat podstatu věci. Velmi rychle však záběry převálcují slova: obrazy těl na svobodě, mladé ženy: to je Pénélope, režisérova dcera, autistka, která nabízí krásný únik od neúprosných pozorování učiněných pro uši.