Cyklus 68

Cyklus 68

Cyklus francouzsko-německo-českých filmů u příležitosti oslav výročí 1968
Rok 1968 ve Francii, Německu a Československu. Společný příběh?

Milí diváci,
Při sestavování francouzsko-německo-českého filmového programu pro příležitost výročí roku 1968 jsme se opřeli o jedinou spojující myšlenku, ale zároveň jsme napnuli všechny společné síly, abychom pro Vás připravili co nejpestřejší program.

Abychom Vám umožnili seznámit se s výjimečnými filmaři, jejichž kariéra je s rokem 1968 neodmyslitelně spojena (Romain Goupil a Klaus Lemke), s díly, jež jsou výsledkem francouzsko-české resp. německo-české spolupráce, k níž došlo právě v důsledku událostí roku 1968 (snímky "Nesnesitelná lehkost bytí" a "Follow Me"), s díly, které co nejpříměji zprostředkovávají ducha doby (mezinárodní výběr krátkých filmů), se třemi díly, které v roce 1968 zastupovaly Československo na festivalu v Cannes ("O slavnosti a hostech", "Rozmarné léto" a "Hoří má panenko") a také s dílem, které považujeme za vůbec největší "kinematografický monument roku 1968" (film Jeana Eustache "Maminka a děvka").

Onou spojující myšlenkou bylo, že rok 1968 s jeho nadějnými vyhlídkami i temnými zklamáními může opět přijít. 
Stavíme se neúnavně na stranu nadějných vyhlídek - a v této snaze (a ve snaze čelit temným zklamáním) vás nakonec upřímně zveme také na program, který žádné filmy neukáže, zato bude podněcovat jejich vznik: na seminář "jak filmovat revoluci".

S pozdravem všechnu moc imaginaci,

Agáta Hrnčířová, Jakub Felcman, Julie Waldová, Alexandre Pajon, Jakob Raček

V rámci spolupráce Francouzského institutu v Praze, Goethe-Institut v České republice, Francouzského velvyslanectví a velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, se koná několik akcí u příležitosti výročí roku 1968. Tento program je financován z Francouzsko-německého kulturního fondu.