FILM A ARCHITEKTURA: The rise and fall of Jacques Tati

FR
EN

FILM A ARCHITEKTURA: The rise and fall of Jacques Tati
(Francie, 2021, 60 min)

Režie: Jean-Baptiste Peretie

Dokument

Ve francouzštině s anglickými titulky

Před projekcí proběhne prezentace teoretika, publicisty a kurátora sekce Inspirace Adama Štěcha, který Tatiho zasadí do kontextu vývoje poválečné architektury a designu ve Francii (20-30minutová )

Jacques Tati a poválečný francouzský modernismus 

Slavný filmový režisér Jacques Tati ve svých poválečných snímcích reflektoval na základě fiktivní i reálné architektury a designu komickou stránku tehdejší francouzské modernity. Adam Štěch ve své přednášce, která doprovodí promítání dokumentárního filmu o Jacquesovi Tatim, uvede do kontextu jeho filmy v rámci historie francouzského poválečného modernismu a odhalí reálné domy i produkty, které se staly předlohou pro architektonicky kvalitní scénografii Tatiho snímků

O filmu

Francouzsky scenárista a režisér Jacques Tati povýšil v 50. letech architekturu do role hlavní filmové postavy. Ve své tvorbě zachycuje estetiku modernistické architektury a zároveň střetem s jejím novými uživateli i starými pořádky přináší její jemnou a humornou kritiku. Po úspěchu dosahujícího až do USA ale přichází s jeho opulentním dílem Playtime pad. Ambiciózní filmová výprava sestávající z plně funkční zástavby tzv. Tativille je předmětem legend. Dlouhé roky nejdražší film francouzské kinematografie se ovšem setkal s diváckým neúspěchem. Dokument s pomoci působivého množství dobových záběrů představuje Tatiho genia od komediálních začátku až po obdivovatele a komentátora každodenního života v kulisách modernistických ideálů.

Klikněte sem a podívejte se na upoutávku


Mezinárodní festival Film a architektura, který pořádá spolek KRUH, se letos uskuteční opět na přelomu září a října. Od 29. 9. do 4. 10. 2023 bude k vidění v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice i na Slovensku třicítka krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design obohacených o debaty s tvůrci a přednášky. Hlavní sekce s názvem Konstrukce nabídne divákům fascinující stavby i podobu měst, domů a způsobů bydlení, které jsou formované společenskými a ideologickými konstrukty.