Jules Massenet: Manon

Jules Massenet: Manon
(150 min)

Režie: Jules Massenet


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Jules Massenet (1842-1912): Manon.
Režie: Vincent Paterson. dirigent: Daniel Barenboim.
Staatsoper Unter den Linden, 2007.

Hrají: Anna Netrebko, Manon ; Rolando Villazón, Le Chevalier Des Grieux ; Christof Fischesser, Le Comte Des Grieux ; Alfredo Daza, Lescaut ; Rémy Corazza, Guillot de Morfontaine ; Artuu Kataja, Brétigny ; Hanan Alattar, Poussette ; Gal James, Javotte ; Silvia de la Muela, Rosette ; Matthias Vieweg, Hôtelier.
Scéna: Johannes Leiacker, kostýmy: Susan Hilferty, světla: Duane Schuler.

Opera Manon, natočená v roce 2007 v divadle Under Den Linden v Berlíně, je přepracováním inscenace Vicenta Patersona z roku 2006 uvedené v Los Angeles pod hudebním vedením Plácida Dominga. Manon je prezentována jako svěží a naivní dívka, které jde především o to, aby vypadala jako filmové hvězdy své doby. Postava střídá podoby Audrey Hepburnové, Marilyn Monroeové, Giny Lollobrigidové nebo Ingrid Bergmanové. Dílem prochází s odzbrojující nevinností i s jistou zvráceností, a tak je finální scéna, kdy si Manon uvědomí své chyby minulosti, o to působivější.

Je překvapivé, že se do čela tohoto uvedení postavil Daniel Barenboim. Operu uchopil s jistou energií, která dává dokonale vyniknout dramatickým pasážím a je velice podmanivá v lyrických a vášnivých pasážích.

Anna Netrebko a Rolando Villazón již dlouho dominují světu hudby. Manon, tragická hrdinka Massenetova díla, je rozpolcenou postavou někde mezi koketerií a hlubokou láskou, mezi frivolitou a hlubokým odhodláním. Netrebko se zdá být předurčena pro tuto roli, kdy její řeč těla, s dívčím půvabem a nevinností, se snoubí s hlasem plným touhy, tajemstvím a žádostivostí. Jako zchudlý mladý šlechtic Des Grieux, Rolando Villazón přesvědčivě líčí vášně horoucího milence svým jasným tenorovým hlasem.

Francouzsky s českými titulky.
Délka trvání 2h40 s přestávkou.
Vstupné: 250 Kč