Neslyšící syn

CZ, EN

Neslyšící syn
(Nizozemsko, 2017, 72 min)

Režie: Alex de Ronde

Kategorie: Panorama

Festival Jeden svět

V intimním rodinném portrétu nizozemský režisér Alex de Ronde zachycuje dětství a dospívání svého Neslyšícího syna Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím.

„V srdci jsem Neslyšící,“ říká s vděčností v hlase dnes už dospělý Tobias. Ačkoliv se narodil do slyšící rodiny, všichni jeho blízcí se naučili znakovat a jeho absenci sluchu společně proměnili ve výsadu. Tím, že se všichni členové rodiny přizpůsobili a přijali jiný typ vzájemné komunikace jako přirozenou součást života, umožnili Tobiasovi vnímat sebe sama jako Neslyšícího, a plně tak rozvinout jeho identitu. Dokument otcovýma očima pozoruje dospělého Tobiase, ze kterého vyrostl sebevědomý mladý muž, který studuje na univerzitě, pracuje jako učitel znakového jazyka a sní o tom, že jednou bude mít s přítelkyní dítě.

Film Neslyšící syn přináší vhled do sebevědomé komunity Neslyšících. V Česku jich spolu s nedoslýchavými žije přibližně půl milionu. Z toho je pro alespoň 8000 z nich český znakový jazyk jejich mateřštinou. Chtěli jste se někdy dát do řeči s Neslyšícím, ale zjistili jste, že bez znakového jazyka jsou vaše možnosti omezené? Věděli jste, že český znakový jazyk není znakovaná čeština? Předejděte faux pas a dorazte na workshop, na němž vás zkušená Neslyšící lektorka zasvětí do základů znakování a kde se dozvíte víc o kultuře této komunity. Neslyšícím se v Česku věnují například organizace Deaf Friendly a Pevnost.