DNY FRANKOFONIE | Švýcarský večer: Je suis Noires + Armat - za přítomnosti režisérky Rachelle M’Bon

FR
EN

DNY FRANKOFONIE | Švýcarský večer: Je suis Noires + Armat - za přítomnosti režisérky Rachelle M’Bon
(Švýcarsko, 2022, 63 min)

Režie: Rachel M’Bon, Juliana Fanjul, Élodie Dermange

Krátkometrážní švýcarské filmy, dokument, animace

Ve francouzštině s anglickými titulky

Po promítání druhého filmu bude následovat debata s jednou z režisérek a protagonistkou filmu Rachel M'Bon. Následně zveme divačky a diváky na neformální pokračování povídání s režisérkou u sklenice vína.

Diverzita a hledání vlastní identity – to jsou ústřední témata vybraných švýcarských filmů. Ve Švýcarsku, zemi konsensu a neutrality, se ozývají doposud nevyslyšené hlasy žen, které bojují za uznání strukturálního rasismu, rozbíjejí stereotypy a hlásí se ke své dvojí švýcarské a černošské identitě. V tomto kontextu začíná Rachel (Barbezat) M'Bon, švýcarsko-konžská novinářka, své vlastní hledání identity. Působivý dokument Je suis Noires / Becoming a Black Woman (2022, 52 min) popisuje její cestu za emancipací, během které zpochybňuje svou minulost i přítomnost a nastavuje zrcadlo své zemi – Švýcarsku, i svým vrstevníkům. Oceňovaný film získal mimo jiné Švýcarskou filmovou cenu za nejlepší krátký film.

V hravém kresleném filmu Armat (2022, 11 min) se snaží švýcarská filmařka Élodie Dermange zjistit více o arménském původu své rodiny. Vede rozhovory se svým otcem, strýcem a pratetou a odhaluje drsnou rodinnou historii, v níž se násilí a neschopnost vyjádřit lásku dědí z generace na generaci. Film získal celou řadu cen včetně nominace na Švýcarskou filmovou cenu za nejlepší kreslený film pro rok 2024.

Pořádá Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice a Francouzský institut v Praze  v rámci Dnů frankofonie 2024