Shashamane

Shashamane
(Itálie, 2016, 50 min)

Režie: Giulie AmatiČeská premiéra dokumentárního filmu Shashamane režisérky Giulie Amati s následnou debatou.

Etiopské město Shashamane se poněkud vymyká stereotypnímu mediálnímu obrazu současné Afriky postižené uprchlickou krizí. V posledních dekádách se sem přestěhovaly stovky lidí s africkými kořeny, především rastafariáni, kteří se narodili na Jamajce, v USA, Francii či Velké Británii. Až zde nachází svou skutečnou africkou identitu a relativní blahobyt Západu mění za možnost života v zemi svých předků. Neboli přesněji v „zemi zaslíbené“, jak o ní zpívá ve známé písni Exodus Bob Marley, který zdejší komunitu navštívil i finančně podpořil. Poutavě natočený snímek přibližuje zajímavým způsobem jak klíčové momenty z obsáhlých dějin africké diaspory, tak především výzvy, s nimiž se členové místní komunity v rámci jejího udržitelného rozvoje musí vyrovnávat.

Po skončení filmu následuje debata organizovaná Ústavem mezinárodních vztahů.

Česká média popisují Afriku většinou jako zemi masivní emigrace s negativními dopady pro Evropu. Film Shashamane naopak popisuje Afriku, zde konkrétně Etiopii, jako zemi imigrace. A nejedná se o ojedinělý případ. Cílem debaty je podívat se na otázku migrace z a do Afriky nezaujatě a na stejné úrovni a zhodnotit její méně zdůrazňované dopady s důrazem na diaspory Evropanů v Africe a Afričanů v Evropě. V debatě vystupuje Afričan a Evropanky, v rámci Dnů Afriky se klade důraz na to, aby Afrika nebyla představována jako předmět evropských politik a pohledu.

Diskutující
Alemayehu Kumsa : Fakulta humanitních studií, Univerzity Karlovy ;
Linda Piknerová : Fakulta filozofická. Západočeská univerzita v Plzni ;
Tereza Němečková : Katedra mezinárodního obchodu, Metropolitní univerzita Praha
Moderuje : Linda Flanderová, Ústav mezinárodních vztahů

Pořádá Česká rozvojová agentura ve spolupráci s festivalem Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, Francouzským institutem a Ústavem mezinárodních vztahů.

Vstup volný do naplnění kapacity sálu.

www.tvurci-afrika.simplesite.com