Říše rudého zlata

EN
CZ

Říše rudého zlata
(Francie, Kanada, 2017, 54 min)

Režie: Jean-Baptiste Malet, Xavier Deleu

Promítání v rámci festivalu Eko-Logika

V receptech na „čínu“ najdete nejrůznější suroviny – kromě rajčat. Do miliardové země se tyto kulaté stálice na evropském jídelníčku dostaly ve velkém teprve nedávno. A přesto se Čína rozhodla stát se globálním hráčem v rajčatovém byznysu. Proč? Zjistíte ve francouzském filmu „The Empire of Red Gold“ – Říše rudého zlata.

Do rajčat se jako první zamilovali Italové v 19. století, takže si bez nich dnes jejich gastronomii těžko dovedeme představit. Globální fenomén z nich udělal ale až americký průmyslník Henry J. Heinz, který na automatizovaných linkách v Pittsburgu – mimochodem ještě před tím, než s nimi přišel Henry Ford – začal vyrábět svůj ikonický kečup v průhledné lahvi. Dnes k rajčatovým velmocím USA a Itálii přibyla i agilní Čína.

Film „Říše rudého zlata“ nepopisuje jen příběh jednoho produktu – ilustruje spíš absurditu dnešní globalizované ekonomiky. Dozvíte se, proč Italové postavili továrny na zpracování rajčat v Číně, proč Číňané tyto továrny přesunuli do západní Afriky a proč zdejší rázem zkrachovalí farmáři utíkají do Itálie, aby tam… sklízeli rajčata.

Šokující neznámá fakta o nejvíce konzumovaných plodech na světě. Rajčata jsou stejná komodita jako benzín nebo obilí a tak si je můžete dát kdekoliv na světě. Tento film sleduje cestu rajčat z Afriky, Itálie, Číny a Ameriky a ukazuje důsledky tohoto globálního byznysu.