MEZIPATRA: Kdo nejsem

EN
CZ, EN

MEZIPATRA: Kdo nejsem
(Rumunsko, Kanada, 2023, 105 min)

Režie: Tünde Skovrán

Dokument

V angličtině, sepedi, ndebele, sesotho, setswana, zulu s českými a anglickými titulky

Co dělá muže mužem a ženu ženou? Kde společnost a biologie umisťují hranice a jak do binárního světa zapadají lidé, kteří se přímo na této hranici narodili? Influencerka Sharon je finalistka miss Jihoafrické republiky a Dimakatso je nebinární aktivista*ka. Ačkoliv jsou pravými opaky, sdílí jednu škatulku intersexuality spolu s dalšími 150 miliony lidí. Cesta za nalezením identity a místa ve světě nás zavede ke specialistovi na genetiku, šamanským rituálům i emotivním rozhovorům se stávajícími i potenciálními členy rodiny. Hlavním poselstvím filmu ale zůstává: jsi takový člověk, jak se dokážeš definovat jen ty sám*sama a nikdo ti do toho nemůže mluvit. Dokument vznikl v úzké spolupráci režisérky a dvou hlavních postav a překvapí naprostou vzájemnou důvěrou a otevřeností o tématu,
kterému se jinak nevěnuje přílišná pozornost. Snímek vyhrál mnoho cen na velkých festivalech – na Docs Barcelona, v Krakově, na Doc Edge na Novém Zélandu a ze Soluně si odnesl hned ceny tři.

Tünde Skovrán
Tünde se narodila v Rumunsku a působí převážně jako herečka. Hrála v mnoha divadelních představeních a filmech jak v Rumunsku, kde byla nominována na prestižní divadelní cenu UNITER, tak v Los Angeles, kam se přestěhovala a založila J.U.S.T. Toys, experimentální divadelní produkční společnost. Dokument Kdo nejsem měl premiéru na festivalu SXSW v Texasu a je Tündiným celovečerním režijním debutem.